Davlatimiz rahbari boshchiligida joriy yilning 5 fevral kuni oʻtkazilgan ijtimoiy sohadagi ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilishda maktablardagi inspektor-psixologlar shtati Ichki ishlar vazirligidan Milliy gvardiya tizimiga oʻtkazildi.
Inspektor-psixologlarning asosiy vazifasi, oʻquvchilarning taʼlim-tarbiyasini tashkil etishda maktab jamoalariga yaqindan koʻmaklashish, muntazam dars qoldiruvchi oʻquvchilarning ota-onalari bilan ishlashdan iborat.
Ushbu vazifalarni samarali ijro etilishini taʼminlash maqsadida Milliy gvardiyaning respublikamiz boʻyicha boshqarmalarida inspektor-psixologlar uchun seminar mashgʻulotlari oʻtkazilib, ularga Milliy gvardiyaga qabul qilinganligi boʻyicha xizmat guvohnomalari topshirilmoqda.
Ana shunday tadbirlarning navbatdagisi Milliy gvardiya Surxondaryo viloyati boʻyicha boshqarmasida boʻlib oʻtdi. Unda 85 nafar inspektor-psixologlarga Milliy gvardiya xizmat guvohnomalari topshirildi.
Shuni alohida taʼkidlashimiz kerakki, endilikda maktab direktorlarining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, Chaqiriqqa qadar yoshlarni tayyorlash boʻyicha oʻrinbosarlari, psixolog va sinf rahbarlarining oʻquvchilar maʼnaviyatini yuksaltirish va darslardagi ishtiroki, taʼlim-tarbiya ishlarini hamohang tashkil etishga doir masʼuliyati yanada oshiriladi. Ota-onalar va mahalla faollari ishtirokidagi “oila — mahalla — maktab” hamkorligi uzviy tashkil etiladi.
Oʻquvchilarning darsda muntazam ishtirokini taʼminlash, ularning boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari uchun toʻgarak va mashgʻulotlarni koʻpaytirish, ushbu jarayonlarga ota-onalar va hududdagi faol fuqarolarni keng jalb etish boʻyicha manzilli ishlar olib boriladi.

IN SURKHANDARYA PSYCHOLOGICAL INSPECTORS ACCEPTED INTO THE NATIONAL GUARD BEGAN THEIR SERVICE
At a meeting on priority tasks in the social sphere, held on February 5 this year under the leadership of the head of our state, the staff of psychological inspectors in schools was transferred from the Ministry of Internal Affairs to the National Guard system.
The main task of psychological inspectors is to provide comprehensive support to school teams in organizing the educational process, working with parents of pupils who regularly miss classes.
To ensure the fulfillment of these tasks, seminars for psychological inspectors are organized throughout the country in National Guard units, as well as official certificates of admission to the National Guard are issued.
Another such event was held at the National Guard Department for Surkhandarya region, during which 85 psychological inspectors were handed official certificates.
It should be noted that from now on, the responsibility of deputy school principals for spiritual and educational work and pre-conscription training of youth, psychologists and classroom teachers will increase for improving the morale of schoolchildren and their attendance at classes, coordinating educational work. Along with this, cooperation has been established with parents and district activists based on the principle of "family – mahalla – school". Targeted measures are being taken to ensure that pupils attend classes, increase the number of clubs and activities aimed at spending their free time with benefit, as well as involving parents and active citizens of mahallas in these processes.