Davlatimiz rahbari boshchiligida joriy yilning 5 fevral kuni oʻtkazilgan ijtimoiy sohadagi ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilishda maktablardagi inspektor-psixologlar shtati Ichki ishlar vazirligidan Milliy gvardiya tizimiga oʻtkazildi.
Inspektor-psixologlarning asosiy vazifasi, oʻquvchilarning taʼlim-tarbiyasini tashkil etishda maktab jamoalariga yaqindan koʻmaklashish, muntazam dars qoldiruvchi oʻquvchilarning ota-onalari bilan ishlashdan iborat.
Ushbu vazifalarni samarali ijro etilishini taʼminlash maqsadida Milliy gvardiyaning respublikamiz boʻyicha boshqarmalarida inspektor-psixologlar uchun seminar mashgʻulotlari oʻtkazilib, ularga Milliy gvardiyaga qabul qilinganligi boʻyicha xizmat guvohnomalari topshirilmoqda.
Ana shunday tadbirlarning navbatdagisi Milliy gvardiya Surxondaryo viloyati boʻyicha boshqarmasida boʻlib oʻtdi. Unda 85 nafar inspektor-psixologlarga Milliy gvardiya xizmat guvohnomalari topshirildi.
Shuni alohida taʼkidlashimiz kerakki, endilikda maktab direktorlarining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, Chaqiriqqa qadar yoshlarni tayyorlash boʻyicha oʻrinbosarlari, psixolog va sinf rahbarlarining oʻquvchilar maʼnaviyatini yuksaltirish va darslardagi ishtiroki, taʼlim-tarbiya ishlarini hamohang tashkil etishga doir masʼuliyati yanada oshiriladi. Ota-onalar va mahalla faollari ishtirokidagi “oila — mahalla — maktab” hamkorligi uzviy tashkil etiladi.
Oʻquvchilarning darsda muntazam ishtirokini taʼminlash, ularning boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari uchun toʻgarak va mashgʻulotlarni koʻpaytirish, ushbu jarayonlarga ota-onalar va hududdagi faol fuqarolarni keng jalb etish boʻyicha manzilli ishlar olib boriladi.

В СУРХАНДАРЬЕ ИНСПЕКТОРЫ-ПСИХОЛОГИ, ПРИНЯТЫЕ В НАЦИОНАЛЬНУЮ ГВАРДИЮ, ПРИСТУПИЛИ К СЛУЖБЕ
На совещании, посвященном приоритетным задачам в социальной сфере, прошедшем 5 февраля этого года под руководством главы нашего государства, штат инспекторов-психологов в школах передан от МВД в систему Национальной гвардии.
Основная задача инспекторов-психологов – оказание всесторонней поддержки школьным коллективам в организации учебного процесса, работа с родителями учащихся, которые регулярно пропускают занятия.
Для обеспечения выполнения данных задач по всей стране в подразделениях Национальной гвардии организуются семинары для инспекторов-психологов, а также выдаются служебные удостоверения о приеме в Национальную гвардию.
Очередное такое мероприятие прошло в Управлении Национальной гвардии по Сурхандарьинской области, в ходе которого 85 инспекторам-психологам вручили служебные удостоверения.
Следует отметить, что отныне повысится ответственность заместителей директоров школ по духовно-воспитательной работе и допризывной подготовке молодежи, психологов и классных руководителей за повышение морального духа школьников и посещение ими занятий, координацию воспитательной работы. Наряду с этим налажено сотрудничество с родителями и районными активистами на основе принципа «семья – махалля – школа». Проводятся целевые мероприятия по обеспечению посещения школьниками занятий, увеличению количества кружков и мероприятий, направленных на проведение с пользой свободного времени, а также вовлечению в эти процессы родителей и активных граждан махаллей.