Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligiga 33 yil toʻlishi munosabati bilan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar tashkil etilmoqda
Fargʻona viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi tashabbusi bilan viloyat Axborot-kutubxona markazida Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligiga 33 yil toʻlishi munosabati bilan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbirda Qoʻriqlash boshqarmasi shaxsiy tarkibi, oʻquvchilar yoshlar hamda jamoatchilik faollari ishtirok etdilar. Uchrashuv davomida asosiy qomusimiz — Konstitutsiyaning tarixiy ahamiyati, inson huquq va erkinliklarini kafolatlovchi normalar, fuqarolik jamiyatini rivojlantirishdagi oʻrni haqida atroflicha tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari tomonidan tayyorlangan kuy-qoʻshiqlar va sheʼrlar bayramga koʻtarinki ruh bagʻishladi, tadbirni yanada mazmunli va taʼsirchan etdi. Yakunda faol ishtirok etgan ishtirokchilarga Qoʻriqlash boshqarmasining tashakkurnomalari hamda qimmatbaxo sovgʻalari tantanali tarzda topshirildi.
Shu bilan birga Jizzax viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi va SH.Rashidov tumani ixtisoslashtirilgan maktabi bilan hamkorlikda "Siz qonunni bilasizmi?" shiori ostida tadbir tashkil etilgan boʻlib, shaxsiy tarkib va yoshlar oʻrtasida huquqiy madaniyatni oshirish, Vatanga muhabbat va hurmat tuygʻularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Uchrashuv dasturida oʻquvchilarning huquqiy savodxonligini oshirishga qaratilgan Konstitutsiyaning asosiy qoidalarini bilish boʻyicha viktorinalar, intellektual tanlovlar va interaktiv topshiriqlar oʻtkazildi. Bolalar savolga qiziqish bilan javob berishdi, haqiqiy huquqiy holatlarni muhokama qilishdi va qonunlarni juda yaxshi bilishlarini namoyish etishdi. Musobaqalar yakunida eng faol ishtirokchilar Jizzax viloyati Qoʻriqlash boshqarmasining esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandi.

A spiritual and educational event is being organized to mark the 33rd anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan
At the initiative of the Directorate of Protection of Ferghana region, the regional information and Library center hosted a spiritual and educational event dedicated to the 33rd anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by employees of the Directorate of Protection, pupils and community activists. During the meeting, detailed explanations were given about the historical significance of the Basic Law, the Constitution, the norms guaranteeing human rights and freedoms, as well as its role in the development of civil society.
A special festive atmosphere was created by the creative performances of the participants: songs and poems were performed, which gave the event emotional depth and artistic expressiveness. In conclusion, the active participants were solemnly presented with letters of thanks from the Directorate of Protection and valuable gifts.
In parallel, in Jizzakh region, with the joint organization of the Directorate of Protection and the Sharaf specialized school an event was held under the slogan "Do you know the law?". Its goal is to increase the legal culture among young people and employees, as well as strengthen feelings of love and respect for the Motherland.
The program included quizzes, intellectual contests and interactive tasks aimed at developing legal literacy. The pupils answered questions with keen interest, discussed real legal situations and demonstrated excellent knowledge of legislative norms. Following the results of the competition, the most active participants received memorable gifts from the Directorate of Protection of Jizzakh region.