"Obod va xavfsiz mahalla" tamoyili asosida targʻibot tadbirlari boʻlib oʻtmoqda
Fargʻona viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi va uning hududiy boʻlimlari xodimlari tomonidan IIB bilan hamkorlikda joylarda aholi va tadbirkorlik subyektlari uchun "Obod va xavfsiz mahalla" tamoyili asosida targʻibot tadbirlari boʻlib oʻtdi.
Hududlarda jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olish, jismoniy va yuridik shaxslarning mol-mulklarini ishonchli qoʻriqlashni taʼminlashda zamonaviy qoʻriqlash signalizatsiya uskunalaridan foydalanishni targʻib qilish maqsadida oʻtkazilgan profilaktik ishlar davomida fuqarolarga Qoʻriqlash xizmati afzalliklaridan foydalanish, sohaga kiritilayotgan oʻzgartirishlar va yaratilayotgan qulayliklar borasida tushunchalar berildi.
Bu kabi tadbirlar Qashqadaryo viloyatida ham oʻtkazildi. Jumladan, kuni kecha Qarshi shahri "Oydin" MFY aholi vakillariga Qashqadaryo viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari bilan birgalikda Qoʻriqlash xizmati afzalliklari, huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligi haqida tushuntirish targʻibot ishlari olib borildi.
Oʻz obyekti yoki xonadonini Qoʻriqlash xizmatiga topshirmoqchi boʻlgan fuqarolar oshlik toʻlovlar miqdori, texnik vositalarga xizmat koʻrsatish tartiblari haqida ham batafsil maʼlumotlar berildi. Yakunda oʻz savdo doʻkonlarini qoʻriqqa topshirish istagini bildirgan tadbirkorlar belgilangan tartibda arizalar qabul qilindi. Bu kabi tadbirlar respublikamizning barcha hududlarida oʻtkazilmoqda.

Проводятся мероприятия на основе принципа «Благоустроенная и безопасная махалля»
Сотрудники Управления охраны Ферганской области и его территориальных подразделений совместно с УВД организовали на местах информационно-разъяснительные мероприятия на основе принципа «Благоустроенная и безопасная махалля» для населения и субъектов предпринимательства.
В ходе профилактической работы, проведенной с целью пропаганды использования современного охранно-сигнализационного оборудования для предотвращения преступности и правонарушений в регионах, обеспечения надежной охраны имущества физических и юридических лиц, гражданам были даны разъяснения о преимуществах Службы охраны, изменениях, вносимых в сферу, и создаваемых удобствах.
Подобные мероприятия были проведены и в Кашкадарьинской области. В частности, на днях сотрудники областного управления охраны организовали мероприятия в махалле Ойдин города Карши, посвященные информированию граждан о преимуществах Службы охраны и эффективности системы раннего предупреждения правонарушений.
Кроме того, была предоставлена подробная информация о размере ежемесячных тарифов и порядке обслуживания технических средств охраны. Гражданам, желающим передать свои дома или объекты под охрану, смогли подать на месте заявления в установленном порядке. Подобные мероприятия проводятся во всех регионах нашей республики.