Мактабларга кириш учун бегоналарга йўл йўқ
Жорий йилнинг 5 март куни Гулистон шаҳрида жойлашган 8-сонли мактабда янги тизимда хизмат олиб бораётган қоровул ходими юклатилган вазифани бажариш вақтида, соат 15:30лар атрофида хатти-ҳаракатида шубҳа уйғотган Миллий гвардия кийимида келган шахсни кириш жойида тўхтатганда, у сохта гувоҳномани кўрсатиб, мактабга кириши кераклигини айтади. Мактаб маъмурияти ҳам ушбу шахсни муқаддам учратмаганликлари ва у мактабга бириктирилмаганлиги ҳақида маълумот беришган.
Миллий гвардия ходимлари томонидан ушбу шахс огоҳлантирилиб, ундан қалбаки гувоҳномани топширилиши сўралганда, у ходимларга қўпол муносабатда бўлиб, хатосини тан олмасдан фаол қаршилик кўрсатишга уринган. Шундай бўлсада унинг бу каби ножўя ҳаракатларининг салбий оқибатлари қайта тушунтирилган ҳолда тинчлантирилган.
Олиб борилган текширувлар давомида ушбу шахс, Гулистон шаҳрида жойлашган 16-сонли мактабнинг 11-синф ўқувчиси У.Х. эканлиги маълум бўлган.
Ҳозирда фуқаро У.Х. дан Миллий гвардия хизмат кийими ва сохта гувоҳномаси олиб қўйилиб, унинг нима мақсадда форма кийиб мактабга кирмоқчи бўлганлиги ва бунинг асл сабабларини аниқлаш юзасидан Гулистон шаҳар прокуратураси суриштирув ишларини давом эттирмоқда.

Посторонним в школу вход запрещен
5 марта примерно в 15:30 часов сотрудник, несущий службу по охране общественного порядка и обеспечению безопасности учащихся и педколлектива средней общеобразовательной школы № 8 города Гулистана, остановил молодого человека в форменной одежде Национальной гвардии при входе на территорию школы. Форма, знаки отличия и удостоверение, которое предъявил незнакомец, не соответствовали установленным образцам, что вызвало у сотрудника обоснованные подозрения. Более того, администрация школы опровергла утверждение молодого человека о том, что он также закреплен за данным образовательным учреждением.
Отказ сотрудников гвардии пропустить незнакомца в школу, а также требование сдать поддельное удостоверение вызвали у последнего ярость. Однако незнакомца успокоили и предупредили об ответственности.
Позже личность молодого человека была установлена: им оказался учащийся 11-го класса школы № 16 города Гулистана У. Х.
В настоящее время по данному факту прокуратура г. Гулистана проводит доследственную проверку, в ходе которой выяснится, где и с какой целью подросток раздобыл форму и поддельное удостоверение, зачем пытался пройти в школу и иные обстоятельства.