Mard oʻgʻlonlar nomi doim qalblarimizda mangu saqlanadi...
Bugun Qoʻriqlash departamenti boshligʻi polkovnik Q.A.Shodibekov 2020 yil 10 fevral kuni Namangan viloyati Uychi tumanida xizmat oʻtash vaqtida qoʻriqlov ostiga olingan hududdan oqib oʻtuvchi Norin daryosida choʻkayotgan ayolni koʻrib qolib, tezkorlik bilan uni hayotini saqlab qolgan, afsuski, kuchli suv oqimi natijasida oʻzi halok boʻlgan Qoʻriqlash xodimi safdor Abdulvoxidov Abdulxodi Abdulaziz oʻgʻlining yaqinlari bilan uchrashdi.
Suhbatda Abdulxodining koʻrsatgan jasorati, hayotining soʻngi daqiqasigacha qasamyodiga sodiq qolib xizmat burchini sadoqat bilan bajarganligi, oʻz hayoti evaziga boshqa bir fuqaroning hayotini saqlab qolganligi va bu orqali mard oʻzbek oʻgʻloni siymosini yaratganligi yod etildi. Abdulxodi qisqa boʻlsa ham umri (27.06.1994й – 10.02.2020й) davomida Qoʻriqlash xizmatidagi samarali mehnati, ustozlari va safdoshlarida qoldirgan yorqin fikrlar xotirlandi. Abdulxodining oilasining ijtimoiy himoyasi va doimiy koʻmak berilishi boʻyicha Qoʻriqlash departamenti rahbari shaxsiy nazoratiga olindi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 29 yilligi arafasida xizmat burchini ado etish vaqtida halok boʻlgan Abdulxodi Abdulvoxidov vafotidan keyin Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan "Jasorat" medali bilan taqdirlangan edi.
Shuningdek uning yorqin xotirasi va jasoratini yoshlarga oʻrnak qilib koʻrsatish maqsadida Namangan viloyati Toʻraqoʻrgʻon tumani 3 umumiy oʻrta taʼlim maktabida qahramon xotirasiga barelef oʻrnatilgan.

Имена героев навсегда останутся в наших сердцах.
Начальник Департамента охраны встретился с родственниками рядового Абдулвохидова Абдулходи Абдулазиз угли, погибшего 10 февраля 2020 года при спасении утопающей женщины: во время несения службы в Уйчинском районе Наманганской области он увидел, как в реке Нарын, протекающей через охраняемую территорию, тонет человек, бросился на помощь и, спасши жизнь пострадавшей, сам погиб в сильном потоке воды.
В ходе беседы подчеркнули, что Абдулходи проявил истинное мужество: до последней минуты оставался верен присяге и исполнил свой служебный долг, пожертвовав жизнью ради спасения другого человека. Его поступок — пример подлинного героизма и верности долгу, достойный звания храброго сына Узбекистана.
Абдулходи Абдулвохидов родился 27 июня 1994 года и погиб 10 февраля 2020 года, не дожив до своего 29‑летия. За время службы он зарекомендовал себя как ответственный сотрудник, оставив добрую память в сердцах наставников и сослуживцев.
Руководитель Департамента охраны взял под личный контроль вопросы социальной защиты и постоянной поддержки семьи погибшего героя.
Кроме того, для семьи сослуживца была организована праздничная программа и вручены подарки.
За подвиг, совершённый накануне 29‑й годовщины Независимости Республики Узбекистан, Абдулходи Абдулвохидов был посмертно удостоен медали «Жасорат» согласно Указу Президента Республики Узбекистан.
В целях увековечения памяти героя в общеобразовательной школе № 3 Туракурганского района Наманганской области установлен его барельеф. Это служит наглядным примером мужества для подрастающего поколения.