Юртбошимиз ташаббуси билан бошланган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида кўплаб дарахт кўчатларини экиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, куни кеча Қорақалпоғистон Республикаси минтақавий ўқув марказида шахсий таркиб ҳамда тингловчилари ҳам ушбу умуммиллий ҳаракатга ўз ҳиссаларини қўшиб, марказ ҳудудини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари жадал даражада амалга оширишди.
Жумладан, ер майдони бегона ўтлардан тозаланиб, ҳудуд иқлимига мос ҳамда сувсизликка чидамли бўлган манзарали ва мевали кўчатлар экилди ва шакллар келтирилиб, дарахтлар оҳакланди.
Албатта, бу каби ишлар аҳолининг экологик онгини ошириш, атроф-муҳитни сақлаш ва табиий ресурсларни тежаш борасида муҳим роль ўйнайди.

В рамках общенационального проекта «Яшил макон», запущенного по инициативе Президента нашей страны, ведутся работы по высадке большого количества саженцев деревьев.
В частности, на днях личный состав и слушатели Регионального учебного центра Республики Каракалпакстан внесли свой вклад в общенациональное движение и провели работы по благоустройству и озеленению территории центра.
Таким образом, земля была очищена от сорняков, высажены декоративные и плодовые деревья, подходящие для климата региона и устойчивые к засухе, а также проведены их формировка и известкование.
Безусловно, подобные мероприятия играют важную роль в повышении экологической грамотности населения, сохранении окружающей среды и экономии природных ресурсов.