Ходимларнинг маънавий дунёқарашини юксалтириш, уларда миллий тарих ва бой маданий меросимизга нисбатан ҳурмат ва эътиборни кучайтириш мақсадида маънавий-маърифий ташриф ва саёҳатлар ташкил этилмоқда
Ходимларнинг маънавий дунёқарашини юксалтириш, уларда миллий тарих ва бой маданий меросимизга нисбатан ҳурмат ва эътиборни кучайтириш мақсадида маънавий-маърифий ташриф ва саёҳатлар ташкил этилмоқда.
Жумладан, Фарғона вилояти Қўриқлаш хизмати ходимлари учун Фарғона тарихи давлат музейига ташриф ўтказилган бўлиб, у ерда юртимизнинг кўп асрлик тарихи, ноёб маданий мероси ҳамда водийнинг ўзига хос цивилизацияси ҳақида кенг ва батафсил маълумотларга эга бўлишди. Музей экспозицияларида намойиш этилган тарихий ашёлар, нодир ҳужжатлар ва халқ амалий санъати намуналари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотиб, унутилмас таассурот қолдирди.
Шу билан бирга, Қорақалпоғистон Республикаси Қўриқлаш хизмати ходимлари Мўйнақ экология музейига ташриф буюриб, музей экспонатлари ва картиналари билан танишиб борди. Мазкур тадбир давомида мутахассислар томонидан бугунги кунда музейдаги Мўйнақ экологияси билан боғлиқ бўлган барча турдаги буюмлар, техника ва расмлар, эски даврда Орол денгизида аҳолининг бойликларни ушлаб, ҳаёт кечирганлиги тўғрисида ҳам ўзларига кўплаб маълумотлар олишди.

В целях духовного развития сотрудников, укрепления уважения к национальной истории и сохранения культурного наследия организуются просветительские визиты и экскурсионные поездки
В целях духовного развития сотрудников, укрепления уважения к национальной истории и сохранения культурного наследия организуются просветительские визиты и экскурсионные поездки.
Так, сотрудники Службы охраны Ферганской области посетили Государственный музей истории Ферганы. В ходе экскурсии они познакомились с многовековой историей нашей страны, узнали о самобытной цивилизации и уникальном культурном наследии Ферганской долины. Особую заинтересованность у посетителей вызвали исторические артефакты, редкие документы и образцы народного прикладного искусства, представленные в музейных экспозициях. Экскурсия оставила у участников яркие и запоминающиеся впечатления.
Сотрудники Службы охраны Республики Каракалпакстан совершили поездку в Муйнакский экологический музей. В процессе ознакомления с экспозицией они изучили разнообразные экспонаты и художественные работы. Участники получили ценные сведения о современном экологическом состоянии региона, а также об историческом наследии Аральского моря — в частности, о том, как в древности местное население использовало природные богатства и вело хозяйство в этом районе.